Label
   
  نکات کلیدی مسافرت  
 
 
 
 
  گاهی در سفر اتفاقات تلخی رخ می دهد که شیرینی سفر را از بین می برد، از تصادفات جاده‌ای گرفته تا اتفاقات ریز و درشت در طول سفر. ...  
 
 
 

اما مهم گرفتن چند نکته می‌تواند ضامن سلامت و شیرینی سفر شما باشد، توصیه‌هایی که انجامش چندان هزینه‌ای ندارد ولی نتیجه‌اش بسیار مفید خواهد بود، آن قدر که سفرتان به سلامت طی می‌شود.

 

سفر به کناردریا

بسیاری از افراد تفاوت بین شنا دراستخر و شنا در دریای مواج را نمی دانند.معمولا شنا در آب‌های آزاد نیازمند مهارتی ویژه است که هر شناگری به آن مسلط نیست.

 هنگام شیرجه بهتر است نخست عمق آب را بسنجید و از گردن خود در مقابل خطرهای احتمالی محافظت کنید. از جمع‌کردن یادگاری در ساحل بپرهیزید.

 بهتراست برای بچه‌ها از لباس‌های شنای یک تکه و آستین‌دار استفاده شود تا در اثر برخورد با شن‌های داغ ساحل کمتر آسیب ببینند. استفاده از کرم‌های ضد آفتاب به همراه کلاه و عینک دودی می‌تواند از شدت آسیب‌های احتمالی بکاهد. استفاده از تیوپ‌های محافظتی یکی از عاقلانه‌ترین کارهای پیشگیرانه محسوب می‌شود.

بسیاری از بچه‌های شهری که عادت به محیط‌های باز و شلوغ ساحلی ندارند ممکن است آزرده شوند.با برپایی چادر می‌توانید به کم‌کردن استرس‌های محیطی کمک کنید.

 

مسافرت با اتوبوس

اگر در جاده راننده اتوبوس با سرعتی غیرمجاز رانندگی کرده و به اصول راهنمایی و رانندگی و علائم  توجهی نمی کند، از او بخواهید تا با سرعت مطمئن و صحیح رانندگی کند. بهتر است در سفرهای اتوبوسی کفش راحت بپوشید تا در اثر نشستن طولانی‌مدت و ورم پا دچار مشکل نشوید و با درآوردن کفش‌هایتان دیگران را نیز آزار ندهید.

پیش از سفر از غذاهای سبک استفاده کنید. اگر در طول مسیر دچار سرگیجه و حالت تهوع می‌شوید، در هر توقف اتوبوس پیاده‌شده و کمی قدم بزنید. بهتر است در اتوبوس مطالعه نکنید و با گوش دادن به موسیقی ملایم خود را آرام نگه دارید.

در طول مسافرت با اتوبوس به ازای هرنفر می‌توان 20 کیلوگرم بار به همراه داشت و لازم نیست بابت آن هزینه اضافی پرداخت کرد.

 

موزه‌ گردی

نور فلش دوربین‌ها، شدید و دارای طول موج‌های کوتاه و پرانرژی است و می تواند به فرآیند تخریب و پوسیدگی آثارهنری سرعت ببخشد. پس بهتر است علاوه بر کمک به حفظ میراث گذشتگان به دیگر بازدیدکنندگان موزه نیز احترام گذاشته و از فلش هنگام عکاسی استفاده نکنید.

کودکان معمولا در گردش‌های طولانی خسته و بهانه‌گیر می‌شوند. بهتر است طی زمان موزه گردی با آنان پس از هر 20 دقیقه در جایی نشسته، کمی استراحت کنید و با خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های مورد علاقه‌شان آنها را به ادامه گردش ترغیب کنید. هر زمان که احساس کردید، گردش در موزه برای فرزندتان خسته‌کننده و بی‌جذابیت شده به آن پایان دهید و ادامه بازدید را به روزی دیگر موکول کنید.

 

معیار انتخاب اقامتگاه

پیش از سفر از خود بپرسید کدام‌یک ازانواع اقامتگاه‌ها مورد نیازتان است و چه میزان از بودجه سفرتان را به آن اختصاص می‌دهید. در سفرهای خانودگی بهتر است به امکانات تفریحی هتل و مراکز خرید و جاذبه‌هایی که در اطراف آن وجود دارد، بیشتر توجه کنید.

اگر به هر دلیلی بدون هیچ آشنایی یا معلوماتی قدم به مقصدتان گذاشتید، با ورود به هتل سریعا اقدام به گرفتن اتاق نکنید. بلکه ازمسئول پذیرش بخواهید یک یا دو اتاق را به شما نشان دهد؛ از رستوران بازدید کنید تا میزان سلامت محیط و رعایت موارد بهداشتی را دریابید؛ به موقعیت محلی هتل توجه کنیدکه سر و صدا و شلوغی در طول شب آزارتان ندهد و سپس با در نظر تمامی جوانب تصمیم به ماندن بگیرید.

 

اصول برپاکردن چادر

برای انتخاب محل چادر باید زمینی انتخاب شود که کاملا مسطح و صاف بوده و از هرگونه رطوبت، سنگ و بوته عاری باشد.بهتر است مکان چادر دور از کناره راه ها، رودخانه‌ها و ساحل باشد تا از خطرات احتمالی، تصادف و برخورد با امواج دریا دوری شود. قبل از زدن تیرک‌ها بهتر است ابتدا چادر را روی زمین محکم کرده، طوری که کف چادر صاف و بدون هیچ چروکی باشد وسپس تیرک‌ها را نصب کنید و بندهای مهار را با میخ‌های مخصوص چادر به زمین متصل کنید.

ـ پوشش چادر قابل اشتعال است، از روشن‌کردن وسایل گرمایی و روشنایی در داخل چادر خودداری کنید.

ـ استفاده از چسب پنچری خودرو گزینه مناسبی برای تعمیر پارگی چادر است.

ـ هیچ‌گاه چادر را به حالت خیس جمع نکنید. این کار سبب پوسیدگی و بدبو شدن چادر می‌شود.

 

طبیعت گردی

بهتر است در دسته گروه‌های چند نفری به گشت در طبیعت بروید. اگر خلوت و تنهایی را ترجیح می‌دهید، حداقل یک نفر را با خود همراه کنید. تا جایی که امکان دارد سبک به پیاده‌روی بروید. سنگین ترین لوازمی که در وسایل خود می‌گذارید باید غذا و نوشیدنی باشد. استفاده از یک چوب یا عصا می‌توانددر کمتر خسته‌شدن پاها تاثیرگذار باشد.

همواره یک چراغ‌قوه کوچک به همراه باتری‌های اضافه با خود همراه کنید. بدن در طول پیاده‌روی در محیط‌های طبیعی سوخت و ساز بیشتری انجام می‌دهد.

پس اگر مبتلا به اضافه وزن هم هستید،در طول پیاده‌روی رژیم را کنار گذاشته و بیشتر از حد معمول غذا و نوشیدنی مصرف کنید.نوشیدن مایعات بخصوص آب به صورت مرتب از کم آبی بدن جلوگیری می‌کند. درهر یک ساعت پیاده‌روی باید نیم تا یک لیتر آب مصرف شود.