Label
   
  نکات مهم برای ارزان سفر کردن  
 
 
 
 
  سفر کم خرج به ویژه در تعطیلات نوروزی، چیزی است که همه خانواده ها به دنبال آن هستند. اما ارزان سفر کردن هم یک مهارت است که هر کسی آن را ندارد. در اینجا نکاتی را برای داشتن سفری کم هزینه به شما توصیه می کنیم که قطعا به دردتان می خورد. ...  
 
 
 

   با ماشین شخصی سفرنکنید

اگر ممکن است ، بدون ماشین به سفر بروید. مسلم است که روی صحبت مان با خانواده های کم جمعیت است. وگرنه سفر بدون خودروی شخصی برای خانواده های پرجمعیت گران در می آید. مگر آن که تعدادتان آنقدر زیاد باشد که بتوانید یک ون یا اتوبوس اجاره کنید و همگی با آن راهی مقصد شوید.همراه بردن خودرو برای خانواده های کم جمعیت به معنی سوخت بیشتر و هزینه حمل و نقل و البته دردسرهای بیشتر است در صورتی که با اتوبوس یا قطار می توانید خیلی راحت تر سفرکنید و هزینه کمتری بپردازید و خستگی رانندگی در جاده های شلوغ را تجربه نکنید.


   دسته جمعی بروید

دسته جمعی سفر کردن ، همیشه یک راه خوب برای کم کردن هزینه های سفر است. به این ترتیب تمام هزینه ها تقسیم می شود و البته شما این شانس را خواهید داشت تا از امکانات همراهانتان استفاده کنید. از آن مهم تر، هتل هاو رستوران ها و موسسات حمل و نقل تخفیف های ویژه ای برای جمعیت ها در نظر می گیرندکه می توانید از آن بهره ببرید و به این ترتیب هزینه سفرتان را کاهش دهید.


   زودتر به فکر تور بیفتید
اگر می خواهید به سفر بروید، بودجه محدودی دارید و در ضمن حوصله جستجو و گرفتن بلیت را ندارید و حتی اگر تنها هستید،می توانید یک تور داخلی چند روزه مطمئن پیدا و ثبت نام کنید و چمدانتان را ببندیدو به سفر بروید.


   مجهز سفر کنید
بیشتر مردم به دلیل حساب و کتاب های اقتصادی، ترجیح می دهند وسایل اولیه و مورد نیاز را با خود همراه ببرند تا در مقصدیا بین راه مجبور به خرید کالاهای مورد نیازشان با قیمتی بیشتر نباشند. در اینصورت به همه افراد توصیه می شود کالاهایی سبک و ساده را برای سفر همراه داشته باشند؛ مثلا ظروف سبک تر که حجم کمتری اشغال می کنند یا موادغذایی کنسروی که تهیه و آماده کردن آنها در سفر ساده باشد. ضمن اینکه در چند روز سفر باید از دیدن مکانهای جدید لذت برد و خیلی در قید و بند خورد و خوراک نبود. مثلا می توان وعده های غذایی را کمتر و محدود به خوراکی هایی سبک و سالم مانند نان و پنیر، سیب زمینی پخته یا سایر غذاهای ساده کرد. به این ترتیب، نیاز به رفتن به رستوران و پرداخت هزینه های سنگین و گاهی هم مصرف غذاهای ناسالم از بین می رود و سفر کمی ساده تر میشود.
برخی از افراد هم در ایام تعطیل به منزل اقوام و دوستان خود در شهرهای دیگر می روند و برای اینکه زحمت کمتری به آنهابدهند، مقداری از وسایل مورد نیاز را با خود همراه می برند. البته توصیه می شود ازآنجا که هر خانواده ای برای ایام تعطیل خود برنامه ای دارد، هرگز سرزده به منزل اقوام و دوستان خود در شهرهای دیگر نروید و آنها را در تنگنا قرار ندهید. اگر قراراست عید را در خانه آشناهایتان بگذرانید، حتما با دعوت قبلی این کار را انجام دهید زیرا در غیر این صورت اسباب دردسر و ناراحتی آنها را در تعطیلات فراهم کرده اید.


  فرزندانتان را توجیه کنید
اگر فرزندانتان به سنی رسیده اند که متوجه موقعیت زندگی شما می شوند برای آنها توضیح دهید که می خواهید به مسافرت بروید اما نمی توانید مثل همیشه خرج اضافه داشته باشید. در مورد گروه سنی خردسالان اما توضیح این موضوع و توجیه آنها مشکل است. در این رابطه می توانید نیازهای آنهارا کنترل کنید. اگر بودجه برای خرید اسباب بازی، لباس و… ندارید برنامه گشتن درفروشگاه ها و… را حذف کنید. طبیعتا هر بچه ای دلش می خواهد آنچه را که می بیندداشته باشد اما اگر این موارد را حداقل در سفر نبیند بهانه داشتن آنها را نمی گیرد.


  دنبال روزهای خاص باشید
برخی موزه ها روزهایی را به بازدیدرایگان اختصاص می دهند. ممکن است این مورد درباره موزه ها، سینماها و جاهای دیدنی دیگر هم صدق کند پس کمی حوصله به خرج دهید، پرس وجو کنید و هزینه سفرتان را کاهش دهید.


  همرنگ جماعت باشید
الان وقت خاص بودن نیست و این به معنای وخامت اوضاع هم نیست. به هر حال شما آنقدر سلامت هستید و بودجه دارید که به سفربروید تا حالتان بهتر شود پس دست از خاص بودن به معنای رفتن به مکان های خاص،پوشیدن لباس های آنچنانی و مارک دار و گشتن در فروشگاه های معروف شهرها بردارید وبا توجه به بودجه ای که دارید نقشه مسیر مسافرتتان را حتی اگر یک شهر و روستاست تعیین کنید.


  دفترچه بیمه درمانی همراه داشته باشید
همراه داشتن دفترچه بیمه نه تنها لازم بلکه بسیار ضروری است؛ چه سالمند باشید چه میانسال و چه پدر و مادر فرزندی، بایددفترچه بیمه تان را همراه داشته باشید تا اگر اتفاقی افتاد مجبور به پرداخت هزینه درمان اضافه نشوید.


  حواستان جمع باشد
گم کردن هر چیزی یعنی خرج اضافی واضافه تر از آن به هم ریختن اعصاب و سردرگمی! پس بهترین راه این است که به جای داشتن چند ساک و چمدان ، یک چمدان بردارید تا بتوانید حواستان را به آن بدهید یا اگر هرفردی یک چمدان دارد به او گوشزد کنید مسوول وسایلش خودش است.اگر با گروه یا وسیله عمومی به سفر میروید حتما کارت اسمتان را روی چمدانتان نصب کنید. کار بهتر هم این است که ساکی خریداری کنید که با دیگر ساک ها و کیف ها متفاوت است. با این روش کسی اشتباهی وسیله شما را بر نخواهد داشت.


  از طبیعت و محیط اطراف لذت ببرید
اگر بودجه محدودی دارید بهتر است محلی که برای مسافرت انتخاب می کنید طبیعت باشد نه شهرهای بزرگ، مخصوصا در ایام تعطیل مانند عید که مسافران بسیاری مسافر این شهرها هستند. رفتن به طبیعت نه تنها اثر بهتری می تواند روی روحیه شما بگذارد که اگر جانب اطمینان را رعایت کنید، هزینه کمتری هم دربرخواهد داشت.