Label
   
  خواهی نشوی رسوا .. !  
 
 
 
 
  بسیاری از افراد قصد سفر به کشورهای مختلف برای دیدن مناظر طبیعی و گردشگری را می کنند و برنامه سفر خود را با توجه به عوامل متعدد تنظیم می کنند. اما یکی از فاکتورهایی که اکثرا افراد هنگام سفرهای خارجی به کشورهای دیگر در نظر نمی گیرند آداب و رسوم و رعایت نکردن بایدها و نبایدهای متداول در کشور مقصد است. ...  
 
 
 

موسسه بین المللی جهانگردی کورا درباره این موضوع مطالعاتی را انجام داده است و طی مصاحبه با افرادی از کشورهای مختلف برخی از بایدها و نبایدهایی را که افراد خارجی باید هنگام ورود به آن کشور رعایت کنند را در مقاله ای گرد هم آورده است.

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به رسوم برخی کشورها که مصداق ضرب المثل " گر خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو " است.

 

نروژ

هیچ وقت به عنوان هدیه ، دسته گلی را که کادو پیچ نشده انتخاب نکنید. دادن دسته گل کادوپیچ نشده از دید مردم نروژ مناسب نیست .

از مردم در مورد کلیسا و یا مکان های مذهبی سوال نکنید. بسیاری از مردم به کلیسا نمی روند و این سوال را نوعی تمسخر حساب می کنند.

از خودمانی بودن مردم تعجب نکنید.رفتار و گفتار رسمی در بین مردم این کشور خیلی مرسوم نیست. بسیاری افراد یکدیگر رابا نام کوچک خطاب می کنند حتی نخست وزیر خود را.

 

ژاپن

انعام دادن در فرهنگ ژاپن جایی ندارد.پس انعام ندهید.

هرگز با کفش وارد خانه کسی نشوید. در درگاه ورودی خانه قسمتی به نام گنکان وجود داردکه یک پله از سطح پائین تر است و محل در آوردن کفش افراد است.

در طرف اشتباه پله برقی نایستید. درشهر توکیو باید در سمت چپ پله برقی ایستاد و در اوزاکا و دیگر شهرهای ژاپن در سمت راست پله برقی می ایستد.

 

روسیه

دسته گل با تعداد شاخه زوج را به عنوان هدیه به کسی ندهید. تعداد شاخه های زوج برای افراد مرده است. دسته گل هدیه باید 1 ، 3 ، 5 و یا 7 شاخه گل داشته باشد.

خیلی به کارت اعتباری متکی نباشید.بسیاری از فروشگاه ها در روسیه تنها پول نقد را قبول می کنند.

 

سنگاپور

در سنگاپور خیلی از کارهایی که از نظرما قانونی است، غیر قانونی بوده و جریمه های سنگینی دارد مانند غذا دادن به پرنده ها، انداختن آب دهان، کشیدن سیگار در فضای عمومی، همراه داشتن حیوان خانگی در هرکجای شهر، خوردن و آشامیدن در وسایل نقلیه عمومی.


کنیا

به عقاید مذهبی مردم احترام بگذارید.مردم کنیا مردمی بسیار مذهبی هستند و بی احترامی و توهین به هر نوع مذهبی را به شدت بد می دانند. 80 درصد مردم کنیا مسیحی هستند.

در کنیا به غیر از ساعات باز و بسته شدن بانک ها هیچ چیز سر جای خودش نیست. باید صبور باشید همه چیز با تأخیر انجام میشود. پس صبور باشید.

کسی را با نام کوچک صدا نکنید. همیشه از عنوان آقا و خانوم به همراه اسم فامیل اشخاص برای خطاب کردنشان استفاده کنید مگر این که شخص مقابل خود را با نام کوچک معرفی کرده باشد.

 

نیوزلند

نیوزلندی ها را با استرالیایی ها یکی ندانید (بشدت آزرده خاطر می شوند).

بازی راگبی، فیلم ارباب حلقه ها و  ملکه انگلیس را مسخره نکنید. راگبی از محبوب ترین بازی های این کشور بوده و مردم نیز نسبت به ارباب حلقه ها تعصب دارند .آنها همچنین به ملکه انگلیس اهمیت زیادی می دهند و هر سال تولد او را جشن می گیرند.

از دیدن افراد بدون کفش تعجب نکنید.نپوشیدن کفش کاملا در نیوزلند مرسوم است.

 

فرانسه

هرگز راجع به پول صحبت نکنید. هیچ گاه نباید در مورد میزان درآمد خود و یا شخص دیگری صحبت کنید . این قبیل مسائل تابو محسوب می شوند.

توقع نداشته باشید که مردم انگلیسی صحبت کنند. سیستم آموزش و پرورش فرانسه در آموزش زبان های خارجی خوب عمل نمی کند خود مردم نیز تمایل ندارند غیر از زبان فرانسوی به زبان دیگری صحبت کنند.

 

آلمان

هرگز سلام نازی را انجام ندهید. حتی شوخی کردن با این نوع حرکت بشدت در آلمان زننده بوده و هر ساله تعداد زیادی توریست به این دلیل بازداشت می شوند.

بیش از حد دوستانه رفتار نکنید.آلمانی ها افرادی هستند که آرام آرام صمیمی می شوند.

هیچ گاه قبل از تاریخ تولد شخصی به وی تبریک نگوئید. اصل این موضوع به یک عادت خرافاتی برمی گردد که آلمانی ها معتقدند تبریک گفتن قبل از تاریخ تولد باعث بروز حوادث ناگواری می شود.

 

انگلیس

هیچ گاه خارج از صف وارد نشوید. رعایت نکردن صف یکی از زشت ترین عاداتی است که افراد در انگلیس به شدت از آن منزجرند.

هرگز کسی را در انگلیس به خانه خود دعوت نکنید مگر اینکه آن شخص از نزدیکان شما باشد و او را به خوبی بشناسید.

 

ایرلند

سعی نکنید با لهجه ایرلندی صحبت کنید.برای ایرلندی ها چیزی به عنوان لهجه ایرلندی وجود ندارد. انواع گویش های مختلف درایرلند نشان دهنده طبقه اجتماعی فرد است.

اگر شخص در مجموع برای مثال در یک رستوران پیشنهاد حساب کردن پول غذا را داد به هیچ وجه قبول نکنید و هزینه خود راجداگانه بپردازید.

هیچ گاه انگلستان را سرزمین اصلی خطاب نکنید. از دیدگاه ایرلندی ها سرزمین اصلی فرانسه است.