Label
   
  راهنمای رفتن به موزه ها  
 
 
 
 
  اگر از اهالی تفریح فرهنگی هستید، بازدید از موزه‌ها می‌تواند سرگرمی مفرح و لذتب خشی برای شما باشد. اما این کار ترفند هایی دارد که خیلی‌ها از آنها بی‌خبرند. این ترفندها همان راهنمای موزه رفتن است که اگر به آن توجهی نداشته باشید، بهره‌ای از موزه‌گردی نخواهید برد. ما این قلق‌ها را مفت و مجانی در اختیارتان می‌گذاریم. قبل از رفتن به موزه، حتما این راهنمای ما را بخوانید تا تبدیل به یک موزه‌گرد حرفه‌ای شوید. ...  
 
 
 

صبور باشید

موزه رفتن از آن کارهایی است که صبوری و حوصله زیادی می‌طلبد. اگر اعصاب دیدن تیر و تخته‌های باستانی و سنگ و کلنگ‌های قبل و بعد از میلاد مسیح را ندارید لطفاً وارد موزه نشوید و قید این نوع تفریح‌کردن را بزنید. البته شاید با کمی مطالعه کردن بتوانید با ارزش آثار موجود در موزه‌ها آشنا شوید و آن‌وقت مثلا از دیدن یکسری کاسه و کوزه شکسته حوصله‌تان سر نرود.

 

گروهی موزه بروید

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که گروهی تفریح کردن و رفاقتی بیرون رفتن در خون شماست و تنهایی بازدید کردن از موزه رانمی پسندید، حتما برای همراهی در بازدید از موزه‌ها، دوستی را انتخاب کنید که پایه گشت و‌گذار در موزه باشد و غرغر نکند.

 

فلاش ممنوع!

همراه داشتن دوربین عکاسی و موبایل درموزه‌ها آزاد است ولی یادتان باشد که نور فلاش دوربین به‌شدت به اشیای داخل موزه‌ها آسیب می‌زند. اگر به تابلوهایی که به در و دیوار این مراکز فرهنگی نصب شده‌اند دقت کنید حتما هشدارهایی را خواهید خواند که یکی از آنها استفاده نکردن از فلاش هنگام عکاسی است. در بعضی از موزه‌ها مثل موزه جواهرات هم عکاسی کاملا ممنوع است.

 

سۆال کردن عیب نیست..

حس کنجکاوی یک موزه‌گرد حرفه‌ای تنها با خواندن برگه‌های کوچک کنار آثار برطرف نمی‌شود، به همین دلیل است که حتماً بایدبا یک راهنما همراه شوید.راهنما‌ها در موزه‌ها حقوق می‌گیرند که توضیحات بیشتری درباره آثار به شما بدهند، پس با آنها رودربایسی نداشته باشید.هر جا که برایتان سۆالی پیش آمد بدون خجالت کشیدن آن را از راهنما بپرسید. زیادشدن تعداد سۆال‌ها هم اصلا مهم نیست.

 

پیش زمینه داشته باشید

آشنایی اندک با تاریخ، برای کسی که می‌خواهد یک موزه‌گرد حرفه‌ای شود بسیار لازم و ضروری است. آدمی که قدرت تشخیص دوره قاجار را از حکومت ماد‌ها نداشته باشد از موزه رفتن هیچ لذتی نمی‌برد. حداقل داشتن اطلاعات در حد کتاب‌های دوران راهنمایی و دبیرستان می‌تواند در بازدید از موزه‌ها عصای دست شما باشد.


سراغ تخصصی‌ها نروید

بعضی از موزه‌های شهرهای مختلف کشورجزو موزه‌های تخصصی هستند که سیر و سیاحت در آنها، مطالعه خاص خودشان را می‌خواهد.معمولا دانشجویان، مشتری پرو پا قرص این موزه‌های تخصصی هستند و عموم مردم علاقه زیادی به آنها ندارند. مثلا دانشجویان رشته برق شاید از دیدن موزه برق لذت ببرند ولی این موزه برای شما چندان جذاب نخواهد بود. اگر تخصص خاصی ندارید، سراغ همان موزه‌های عمومی بروید.

 

کتابچه موزه‌ به درد می خورد

برای مطالعه پیش زمینه ،می توان ازکتابچه‌های معرفی خود موزه‌ها هم استفاده کرد، به شرط اینکه قبل از بازدید آن رابخوانید، نه بعدش. معمولا خیلی‌ها این کتابچه‌ها را بعد از بازدید از موزه‌ها می‌خوانند.این کتابچه‌ها را حتما از راهنمای موزه‌ها که معمولا در نزدیکی در ورودی مستقر است بخواهید. می‌توانید با دیدن هر بخش موزه، مطلب مرتبط با آن را در کتابچه بخوانید.موزه‌گردهای حرفه‌ای این کار را حتما انجام می‌دهند.

 

از راهنمای هوشمند بهره بگیرید

برخی از موزه‌های کشور مخصوصا درتهران مجهز به سیستم راهنمای هوشمند هستند.شما با پرداختن مبلغ اندکی می‌توانیداز این سیستم استفاده کنید. در این سیستم، دستگاه کوچک و قابل حملی در اختیارتان قرار می‌گیرد که اطلاعات اشیای دیدنی موزه‌ها را برای شما بیان می‌کند. اگر خجالتی هستید و زیاد دوست ندارید با یک راهنما در موزه همراه شوید حتما از راهنمایی این سیستم هوشمند استفاده کنید.

 

دست زدن مطلقا ممنوع

وسایل و اشیایی که در موزه نگهداری می‌شوندارزشمند هستند وگرنه می‌دادند ببرید خانه‌تان. باور کنید با لمس کردن آنها چیزی به معلومات‌تان اضافه نمی‌شود و اگر خدای نکرده بلایی سرشان بیاید با یک ملت طرفید.حتما می‌دانید که در موزه‌ها، اشیای ارزشمندی وجود دارد که بیشتر دارای ارزش معنوی هستند، برای این ارزش معنوی هم نمی‌توان ارزش مادی تعیین کرد. حواستان باشد تفریح‌تان به دردسر تبدیل نشود.

 

مبلغ موزه باشید

حتما بعد از بیرون رفتن از موزه، دیگر آدم قبلی نیستید. اگر احساساتی شبیه به غرور، افتخار و جوشش صیانت از آثار تاریخی در وجود شما منفجر شده و رگ تعصب‌های میهن دوستی‌تان متورم شده خوشحال باشید چون این‌‌ همان تأثیر موزه‌گردی بر شماست. حالا باید این تجربه را به دیگران هم منتقل کنید تا آنها هم به موزه‌رفتن علاقه‌مند شوند. یک موزه‌گرد حرفه‌ای، یک تبلیغ‌کننده برای موزه‌هاست.

 

ایران ، اولین‌موزه‌ دار دنیا

می‌گویند که اولین موزه‌ها در ایران،وقتی بوجود آمدند  که مردمان این سرزمین،برای نگهداری از آثار ارزشمند تاریخی و معنوی، آنها را درون چاه‌ها و زمین پنهان می‌کرده‌اند؛آثاری چون مجموعه سفالی آبگینه گرگان از این دست به شمار می‌روند. اما جلوه بارز تاریخ موزه‌داری ایران را باید در ایجاد موزه ایران‌باستان در پایتخت مشاهده کردکه به نوعی نخستین موزه رسمی کشور به حساب می‌آید؛ موزه‌ای که از موزه‌های مادر دنیا محسوب می‌شود. یک فرانسوی به نام آندره گدار را هم آوردند تا ساختمان آن رابا الهام از طاق کسرای انوشیروان ساسانی سر و سامان بدهد.

 

پر بیننده ترین موزه‌های جهان

می دانستید که معروف‌ترین وپربازدیدترین موزه‌های جهان کدام ها هستند؟ موزه واتیکان، موزه بریتانیا، قاهره و لوور، هر کدام‌ سالانه حداقل 5میلیون بازدیدکننده دارند. موزه واتیکان، در کشور واتیکان قرار گرفته و احتمالا می‌دانید که کشور واتیکان هم درون کشور ایتالیاست ونزدیکی‌های رم. پاپ جولیوس دوم، در قرن شانزدهم، موزه واتیکان را تأسیس کرده است تا امروزه، کماکان جزو معروف‌ترین‌های جهان باشد. موزه بریتانیا هم در سال 1753شکل گرفت؛ موزه‌ای که بعدها به پربازدیدترین موزه تبدیل شد. موزه  قاهره مصر هم درسال 1858میلادی سر و سامان گرفت تا آثار باقیمانده از روزگاران فرعون‌ها را به نمایش بگذارد.

 

انواع موزه

موزه‌ها انواع مختلفی دارند؛ بایدمشخص شود که این موزه‌، جزو کدام نوع از موزه ها است و قرار است چه چیزی به بازدیدکننده‌های خودش بدهد. انواع مختلف موزه‌ها عبارتند از: موزه‌های تاریخ وباستان‌شناسی، موزه‌های فضای باز، موزه‌های مردم‌شناسی، کاخ‌موزه‌ها، موزه‌های علوم و تاریخ طبیعی، موزه‌های منطقه‌ای(محلی)، موزه‌های سیار(گردشی)، پارک‌موزه‌ها،موزه‌های سلاح(نظامی)، موزه‌های یادمان اندیشمندان و شخصیت‌ها، موزه‌های هنری، موزه‌های تفریحی و موزه‌های عجیب و غریب.