Label
   
  راهکارهایی برای کاهش ترس از پرواز  
 
 
 
 
  بین 2 تا 5 درصد افرادی که با هواپیما سفر می کنند، در طول پرواز دچار ترس و آشوب می شوند. برخی از این مسافران مضطرب سعی می کنند با خوردن داروهای آرام بخش در طول سفر خود را آرام نگه دارند غافل از این که این درمان ها خود عاملی جهت افزایش اضطرابشان خواهد بود. ...  
 
 
 

 یکی از بهترین روش های درمانی پایه "درمان شناختی" است که تکنیکی از دانش روان شناسی محسوب می شود. طی این روش درمانگرسعی می کند با تحلیل فرد مضطرب به ریشه های ترس وی از پرواز پی برده و در جهت رفع آنها اقدام کند.


روش دیگری وجود دارد به نام vivo  که فرد در موقعیت مشابه با پرواز قرار گرفته، رفتارهایش تجزیه وتحلیل شده و سپس درمان هایی متناسب با موقعیت مذکور برای وی تجویز می شود.


جدا از درمان های روان شناختی که سعی در حل مشکل به صورت ریشه ای می کنند، مسافرانی که از پرواز می ترسند ، میتوانند پیش از سفر و در طول آن با انجام چند روش درمانی طبیعی به کم کردن اضطراب وافزایش آرامش و کنترل خود بپردازند.


استفاده از دمنوش های گیاهی که آرام بخش و تسکین دهنده است، پیش از سفر می تواند در کم کردن میزان اضطراب شخص موثرباشد. استفاده از عصاره اسطوخودوس و چکاندن چند قطره از آن در آب در طول سفر میتواند به پایین آوردن تپش قلب و لرزش مسافران مضطرب کمک شایانی کند.


مسافرانی که به ترس از پرواز دچار هستند اصلا نباید ازپنجره به بیرون نگاه کنند و بهتر است در تمام طول سفر کرکره ها را بسته نگه دارند.


گوش دادن به صدای طبیعت می تواندتا حد زیادی فضای ذهنی شخص را تغییر داده، وی را آرام آرام وارد مرحله خواب کند.تماشای فیلم و خواندن کتاب از دیگر روش های مشغول کردن ذهن محسوب می شود.


از نوشیدن مواد کافئین دار بپرهیزید . زیرا کافئین ضربان قلب را بالا میبرد و دگرگونی حال فرد بیمار را سرعت می بخشد. اگر پرواز بعد از وعده های غذایی است بهتر است فرد مضطرب به خوردن غذاهایی بپردازد که در آرام نگه داشتن وی در طول سفر کمک کند و در عین حال انرژی مورد نیاز وی را تامین کند.


شیر، دانه کنجد، گوشت بوقلمون، کاهو ومنابع غذایی کربوهیدرات دار در صورت نداشتن آلرژی های غذایی، می توانند گزینه های مناسبی باشند.


بهره گیری از تکنیک های صحیح تنفس، درطول پرواز و هنگام بروز استرس می تواند تا حد زیادی از فشار وارده بر قلب کاسته وبه آرام شدن مسافر مضطرب کمک کند. بسیاری از افرادی که ترس از پرواز دارند در دوره های مختلف یوگا و مدیتیشن شرکت کرده و سعی می کنند تنفس خود را تحت کنترل گرفته وبر اعصاب خود تسلط پیدا کنند.


در جریان قرار دادن خدمه پرواز درباره ترس از پرواز مهم ترین کاری است که هر مسافر مضطربی باید انجام دهد. اگر در ابتدای خرید بلیت یا هنگام صدور کارت پرواز، خدمه آگاه شوند، این امکان را خواهند داشت تاصندلی های مناسب تری را که به مهمانداران نزدیک تر است در اختیار این دسته ازمسافران قرار دهند.